OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Američania PATHS OF POSSESSION sa svojím albumom "Promises In Blood" postarali o príjemnú jeseň každému fanúšikovi kvalitného death metalu starej školy ošľahnutého škandinávskymi víchricami. So svojimi aktuálnymi pocitmi sa Metalopolisu zdôveril optimisticky naladený gitarista Jack Goodwin.
Ako by si opísal rozdiely medzi PATHS OF POSSESSION bez Corpsegrindera (album „Legacy In Ashes“) a teraz s ním za mikrofónom? Vieš si vôbec predstaviť tvoju kapelu bez Georgea?
Povedal by som, že hlavný rozdiel je v Georgeovom vokálnom štýle, ktorý je naozaj odlišný, oveľa brutálnejší. Pôvodne som si myslel, že Randy odviedol na doske „Legacy“ skvelú prácu, no to, čo predviedol George, je naozaj jedinečný spôsob interpretácie skladieb. Používa viac výšok, presne ako to robil svojho času u MONSTROSITY, no na „Promises In Blood“ nezabúda ani svoj tradičný „kanibalský“ štýl. Jeho spôsob spevu našej kapele perfektne sedí, naozaj si nemyslím, že by sme mohli fungovať aj bez neho.
Neobávate sa neprestajného porovnávania s CANNIBAL CORPSE? Mimochodom, aký je tvoj názor na túto kapelu, o ktorej sa dá bezpochýb hovoriť ako o jednej z najväčších deathmetalových nielen v Amerike?
Porovnávanie mi rozhodne nevadí. Vychádzame spolu naozaj vynikajúco, s niektorými chalanmi z CANNIBAL CORPSE si dokonca občas zájdeme na pivo. Som veľkým fanúšikom tejto legendárnej kapely, jej hudba v mnohom inšpirovala aj mňa samotného pri skladaní mojich vlastných vecí. Dalo by sa teda povedať, že ide do určitej miery o splnenie môjho sna, že môžem robiť hudbu spolu s Georgeom a zároveň spoznať chlapcov z CANNIBAL CORPSE.
Keď sme už načrtli problematiku okolo vášho frontmana a vlastne aj spevu vo všeobecnosti, nedá mi nespýtať sa na hostí, ktorých ste mali pri nahrávaní novinky „Promises In Blood“. V skladbe „A Heart For A Heart“, presne v polovici druhej minúty totiž akoby zaznel growling Johna Tardyho z OBITUARY!
Nie, to určite nie. Nemali sme žiadnych hostí. Všetky sprievodné vokály nahrával Randy. John Tardy bol pre neho vždy veľkým vzorom, takže možno práve tu treba hľadať príčinu tej podobnosti. Keby však Tardy mal záujem o hosťovanie, nikto z nás by sa tomu rozhodne nebránil. Možno to urobíme na ďalšom albume.
Páči sa mi tá neprehliadnuteľná pečať starej školy death metalu vo vašej muzike. Rovnako tak akýsi európsky, zvlášť severský prístup. Ako by si ty sám charakterizoval hudbu PATHS OF POSSESION?
My vlastne tú hudbu skladáme bez toho, aby sme nad tým nejako zvlášť premýšľali. Jasné, že chápem snahy niektorých ľudí dávať nám rôzne švédske „nálepky“, nám však naozaj nejde o to, aby sme našu muziku akýmkoľvek spôsobom škatuľkovali. Áno, európsky metal nás vo veľkej miere ovplyvňuje, no nie je jediný. Ak by som už mal menovať nejakú kapelu, ktorá na nás mala najväčší vplyv, boli by to určite IRON MAIDEN, hlavne z pohľadu melódie a riffovania dvoch gitár.
Keď sme tú tému už nahryzli, čo hovoríš na celkový vplyv švédskeho metalu na dianie na americkej hudobnej scéne? Mám namysli hlavne kapely ako AT THE GATES, IN FLAMES, ARCH ENEMY a ich častú citáciu najmä mladšími americkými skupinami.
Mám veľmi rád AT THE GATES a ARCH ENEMY, v podstate aj niečo z katalógu IN FLAMES, všetko sú to skvelé kapely. A keďže sú naozaj výborné, je celkom logické, že ovplyvňujú množstvo ďalších, ktorí robia hudbu podľa nich. Myslím, že je to fajn. Ak však niekto robí hudbu len podľa toho, aby zapadla do určitých žánrových koľají a aby bola z tohto pohľadu aj akceptovaná, a to všetko bez toho, aby sa mu aj skutočne páčila, je to úplne zle. Pri skladaní treba nechať hudbu voľne plynúť. Nech sa vytvorí akoby sama od seba.
Čo by si mi povedal o vašej spolupráci s Erikom Rutanom? Myslím, že v súčasnosti ide o veľmi populárneho producenta. Má podľa teba šancu byť novým deathmetalovým guru, presne ako bol v štúdiu svojho času napríklad Jim Morris?
Mám pocit, že Erik je na veľmi dobrej ceste stať sa niečím takým. Ak ním už vlastne aj nie je. Miluje všetky záležitosti súvisiace s produkciou, z každého albumu, ktorý robí, chce mať ten najlepší vo svojom živote. Ku všetkým projektom pristupuje veľmi zodpovedne a starostlivo. Výsledky sa dostavujú. Jeho veľkou výhodou je aj to, že je veľmi príjemným, milým človekom, ktorý je naozaj extrémne talentovaný. Tento album sme nahrali rekordne rýchlo. Necháp ma zle, my sami sme si od roboty skoro zodrali ruky, no nikdy, ani chvíľu nám to nebolo nepríjemné. Erik sa postaral o to, aby sme odviedli skvelú prácu a nikdy neboli príliš, kontraproduktívne vystresovaní.
Poďme na chvíľu k vašim textom na „Promises In Blood“. Ako by si odpovedal novinárovi či reportérovi z nejakej televízie, napríklad zo CNN, na jeho otázku, ako môžete spievať o tom, že „všetci kresťania zomrú“ či „prines mi hlavu Krista“?
Povedal by som mu, aby zmiernil tempo a relaxoval. Ide o skladbu ešte z čias „Legacy In Ahes“, čo bol koncepčný album a vojne medzi nebom a peklom. Je to iba príbeh. Okrem toho, Kristus bol človek, ktorého život sa popisuje úplne mimo skutočnosti, celé sa to tými vekmi deformovalo. V jeho prípade išlo pravdepodobne iba o nejakého druhotriedneho čarodejníka. Ľudia v tých časoch verili všetkému.
Rád by som vedel tvoj názor na niektorých tvojich kolegov. Začnime napríklad so SIX FEET UNDER.
Mal som veľmi rád album „Haunted“ a to EP, čo prišlo po ňom. Ak sa však tráva stane dôležitejšia ako dobré skladby, je načase vykašľať sa na to.
Čo hovoríš na OBITUARY?
OBITUARY? K nim iba dve slová – žijúca legenda!
DEICIDE?
Nedá sa nemilovať DEICIDE! „Once Upon The Cross“ je moja srdcová záležitosť. „Kill The Christian“!!! (aby som sa vrátil k tomu CNN).
Akú hudbu počúvaš v súčasnosti? Kto všetko je v tvojom pomyselnom rebríčku na prvých piatich miestach?
O tom musím trochu porozmýšľať. Myslím, že by to mohli byť CRIMSON MASSACRE – The Luster Of Pandemonium, THE CULT – Electric, HYPNOSIA – Extreme Hatred, DANZING – Lucifuge a nakoniec PARADISE LOST – Gothic. Nemám teraz veľa času na počúvanie muziky, doslova lietam medzi prácou, školou a kapelou. Cítim však vo vzduchu veľkú nákupnú horúčku DVD a CDčiek.
Bude nejaká šanca vidieť PATHS OF POSSESSION aj u nás v Európe? Čo chystáte do budúcnosti?
Áno, práve teraz dávame dokopy americké turné, to európske príde na rad niekedy budúci rok. Sme neskutočne nadržaní na koncerty a cestovanie, bude to určite pecka. V každom prípade sa tešíme na to dobré pivo, ktoré si tam spolu s vami vypijeme. Na zdraví!!!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.